19 maja 2023

Przyszłość Stadionu Szyca

Urząd Miasta Poznania ogłosił wyniki konkursu na zagospodarowanie dawnego Stadionu Szyca przy Dolnej Wildzie. I miejsce zajął projekt Studia Fikus - Park Wilda.

Zgodnie z uzasadnieniem komisji "Doceniony został czytelny układ kompozycyjny [...]. Na szczególne wyróznienie zasługuje sposób połaczenia stadionu z dolina Warty od strony wschodniej oraz wielofunkcyjny ciag zieleni w kierunku parku im. Jana Pawła II". Zaplanowano zachowanie istniejacej zieleni na terenie POSiR.

Projektanci chcą, by stadion i okolica zamieniły się w park - "Zielonym sercem całej koncepcji jest wnetrze stadionu Szyca. Ma to byc tzw. strefa rekreacji biernej i kontemplacji przyrody. To tam bedzie znajdowac sie strefa ciszy, czyli miejsce, które dzieki naturalnemu odizolowaniu tego terenu od reszty otoczenia, ma skłaniac do refleksji i podziwiania natury. Projekt zakłada stworzenie na płycie stadionu niewielkiego akwenu pełniacego role zbiornika retencyjnego porośnietego roślinnościa wodna i nadwodna. Bedzie on stanowic atrakcyjne siedlisko dla zwierzat, co moze zwiekszyc bioróznorodnośc na tym terenie. W sasiedztwie zbiornika i wejścia wschodniego projektanci zlokalizowali takze ogród deszczowy. Na wiekszości płyty stadionu główna forma zieleni ma byc łaka kwietna. Przez nia i zbiornik retencyjny ma wic sie drewniana kładka spacerowa dostepna od wejścia wschodniego i południowego. Wzdłuz niej zlokalizowane moga zostac podesty, trybuny i miejsce ekspozycji pomnika upamietniajacego ofiary obozu pracy dla zydów. Od strony wejścia południowego zaplanowano polane rekreacyjna, gdzie bedzie mozna odpoczac, poczytac ksiazke czy polezec na trawie. Z kolei na koronie wału stadionu projektanci przewidzieli ściezke widokowa dostepna z 4 par schodów zlokalizowanych na zewnetrznej skarpie oraz z pawilonu z winda od strony zachodniej i pochylni od strony południowej"

Nie zapomniano też o placu z miejscem, które może pełnić funkcję galerii. Jest tam też miejsce na kawiarnię. "Wokół wału stadionu znajdzie sie wielofunkcyjna strefa rekreacji czynnej. Przewidziano w niej ściezki pieszo-rowerowe oraz place o róznorodnym przeznaczeniu uwzgledniajacym potrzeby wszystkich grup wiekowych - chodzi np. o strefy: wspinaczkowa, seniora, kultury czy sportowa. Ta cześc parku umozliwia aktywne spedzenie czasu".

Materiał ilustracyjny: Studio Fikus